Chodovská tvrz


Děkujeme našim partnerům!

Praha 11 Goout.cz Pražské služby Nepropasni.cz Informuji.cz Kudyznudy HotelsCombined KK Miloš Křeček Hlavní město Praha Kulturní Jižní Město, o.p.s.

Jiří Papoušek - obrazy

Jiří Papoušek - obrazy

31. 03. 2015, 18.00 h - 02. 05. 2015

 

Vernisáž k výstavě se uskuteční v úterý 31.3.2015 od 18.hod v Malé galerii Chodovské tvrze.


Vstupné do galerie: 50/30Kč.

 

Průvodce  výstavou

 

„Nenápadný půvab dobře zaúčtovaných dokladů“

xxx

 

Nebojte se vstoupit, nejste–li účetní.

 

Například nevíte-li, co to je průběžná položka, nelekejte se. Většina obrazů byla počata právě ve stejné situaci: autor se seznamoval s pojmem, ale ještě nevěděl, co  znamená.  (Pokud  to chcete fakt vědět, průběžná položka je finanční částka na cestě mezi bankou a pokladnou.) Z obrazů se tedy nedozvíte nic o účetnictví, obrazy pojednávají do značné míry  o tom,

 

jak jsem se z redaktora snažil předělat na účetního.

 

Tento proces začal   asi před dvanácti  lety.  Když jsme se s manželkou dohodli, že rozjedeme společnou účetní firmu, musel jsem pár nových věcí zvládnout, mj. především to samotné účetnictví.  Takže  jsem se tehdy mimo jiné ocitl  na kurzu podvojného účetnictví, kde jsem přes veškerou píli a snahu nepodával 100% výkon. V mé hlavě se nerozjela účetní kalkulačka, ale místo toho se mi zjevovaly  obrazy. Ty tam pochopitelně neměly co dělat, dalo by se říci, že dost vadily. Ale vyhnat se jen tak nedaly.

Jev, způsobený zřejmě střetem slov a čísel v mé ubohé hlavě,  pak místy přetrvával  v mírnější formě po celé měsíce.

Některé tyto zjevené obrazy  jsem později  skoro  přesně z hlavy přemaloval na plátno (resp. na sololit), a jsou tady.  Jsou tady ale i jiné, pozdější obrazy, které už nebyly  zjevené , a týkají se mj. různých aspektů účetnického živobytí. Některé jsem si   namaloval až nyní, když jsem chystal tuto výstavu.

 

Správný výklad obrazu „Kontrola na finančním úřadě II“

 

Především bych rád zdůraznil, že tímto obrazem  rozhodně nemíním nějak zaútočit na pracovníky finančních úřadů kdekoli v naší zemi.  Pravda je,  že tento obraz pojednává o jednom byvším klientovi jiné firmy, který  se velmi  bál kontroly na FÚ, a protože se předpokládalo, že kontrola přijde na toho, kdo neplatí DPH, resp. „ jde do mínusu“,  vždycky se snažil nějaké DPH zaplatit, i když třeba  nemusel!! Vždycky jsem si říkal, co od té kontroly asi tak očekává, co si asi myslí, že by mu úředníci FÚ udělali...

(Mimochodem, když už jsme u tohoto obrazu, jak si vysvětlujete působení černého psa, který nese utrženou ruku? Na první pohled bychom asi řekli, že jde snad  o důsledek nějaké krapítek příliš důrazné kontroly.  Ale měli bychom uvážit i možnost, že ta ruka, kterou ten pes nese, může být, ale nemusí být čerstvě utržená.   Mohla by to být docela dobře taky třeba atrapa utržené ruky! (...)

(Já ten rozbor  mám rozpracovaný  dál, ale sem se mi už nevejde, bohužel.)

 

Fakta

 

Výtvarné školy a akademie: žádné nemám. Řadím se k tzv. naivním malířúm

Výstavy: Toto je moje třetí samostatná výstava,  předchozí se odehrály  v letech  1998 a 2005. Ale zúčastnil jsem se dosti skupinových výstav.

Prodej vystavených obrazů: je možný, ptejte se prosím  v pokladně.

 

Případné další detaily: www.jiripapousek.cz

 


 

 

 

Chodovská tvrz je nejvýznamnější památkou na Jižním Městě. Galerie, restaurace, lektorské oddělení, komorní koncerty vážné hudby, místo pro setkávání. Umění, historie, současnost.

Kalendář Únor 2019

Po Út St Čt So Ne
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Vyhledávání

Newsletter

zadejte e-mail a dostávejte náš newsletter

Chodovská tvrz
Ledvinova 9, 149 00 Praha 4
tel. pokladna: 267 914 831, tel. kancelář: 267 915 444
info@chodovskatvrz.cz
buďte s námi v kontaktu na Facebooku