Chodovská tvrz


Děkujeme našim partnerům!

Praha 11 Goout.cz Pražské služby Nepropasni.cz Informuji.cz Kudyznudy HotelsCombined KK Miloš Křeček Hlavní město Praha Kulturní Jižní Město, o.p.s.

Historie

chodovska tvrz

Tvrz vyrostla v osadě Chodov možná již v závěru 13. století. Nasvědčují tomu zlomky keramiky. Objekt na téměř kruhovém půdorysu vymezila obvodová hradba o průměru asi 32 m, dodnes částečně dochovaná ve vnějším zdivu přízemí. Kolem byl vodní příkop. Přes něj vedl dřevěný můstek, v posledním dílu zvedací, do gotického oblouku vstupu. Nad vchodem se tyčila štíhlá věž, k ní na vnitřní straně hradby přiléhala obytná budova na půdorysu dnešního sálu. Druhý objekt v místech dnešního otevřeného průchodu do nádvoří byl pravděpodobně vyšší, u zdi stály dřevěné hospodářské objekty. Na pozemcích osady Chodov vznikl hospodářský dvůr.

Ve 14. století náležel Chodov se dvorem a tvrzí  k panstvím zderazského konventu křižovnického řádu Strážců Božího hrobu neboli jeruzalémských rytířů. Na počátku husitských válek majetek zabrala pražská obec. Po válkách byl ve vlastnictví větve rodu Žďárských z Chrastu, píšících se pak Chodovští z Chrástu, a přibyl k němu Šeberov. Po r. 1526  následovali další majitelé z řad nižší šlechty, zpravidla držící v okolí i další majetek. V prvních letech třicetileté války Chodov získali a přičlenili ke svým panstvím Michnové z Vacínova, brzy povýšení do panského stavu. Dvůr i tvrz válkami velmi utrpěly. Po r. 1665 Chodov často střídal panské majitele, až ho r. 1676 spolu se Šeberovem a Hrnčíři získal klášter benediktinů od sv. Mikuláše u Staroměstského náměstí. Benediktini nově zřídili dvůr a tvrz dali přestavět do podoby jednopatrového barokního zámečku, jehož okna prolomila zdivo hradby. Patrně tehdy vznikl průchod do nádvoří. V r. 1727 vše prodali baronům z Goltze na Kunraticích, rodu povýšenému později na hraběcí.  V r. 1801 získali kunratické panství včetně Chodova pražští měšťané a podnikatelé, povýšení do rytířského stavu, Korbové z Weidenheimu. Zámeček se dočkal klasicistní přestavby (zbořena byla vstupní věž a vzniklo arkádové nádvoří).

Ve 20. století velkostatek získala pražská obec a dvůr pronajímala. Zanikl v sedmdesátých letech při výstavbě páteřní komunikace od Spořilova k dálnici D1, obytný objekt byl ale v letech 1984 – 88 rekonstruován pro kulturní účely. Využity a částečně také obnoveny byly historické prvky. Od rekonstrukce slouží tvrz jako vyhledávané kulturní zařízení a místo občanských obřadů.

Autorem historie o Chodovské tvrzi je publicista v regionální histotorii Jiří Bartoň. 

Chodovská tvrz je nejvýznamnější památkou na Jižním Městě. Galerie, restaurace, lektorské oddělení, komorní koncerty vážné hudby, místo pro setkávání. Umění, historie, současnost.

Kalendář Březen 2019

Po Út St Čt So Ne
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vyhledávání

Newsletter

zadejte e-mail a dostávejte náš newsletter

Chodovská tvrz
Ledvinova 9, 149 00 Praha 4
tel. pokladna: 267 914 831, tel. kancelář: 267 915 444
info@chodovskatvrz.cz
buďte s námi v kontaktu na Facebooku